Nejnovější příspěvky

  Nejnovější komentáře

  Žádné komentáře.

  Stanislav Tůma – Fotograf

  Umělecký fotograf
  Narodil se 1950 v Chebu – zemřel 2005 v Praze

  OD ROKU 1969 ZAČÍNÁ FOTOGRAFOVAT PROFESIONÁLNĚ. V SEDMDESÁTÝCH LETECH FOTOGRAFUJE PŘEVÁŽNĚ ČESKOU HUDEBNÍ SCÉNU, DIVADLO A ARCHITEKTURU.
  V ROCE 1980 SE STĚHUJE DO ŠVÉDSKA, POZDĚJI DO AMSTERODAMU.
  VYSTAVUJE V EVROPSKÝCH MUZEÍCH A GALERIÍCH (CANON PHOTO GALLERY, AMSTERDAM 1981, KUNSTINDUSTRIMUSEUM, KOBENHAVEN 1983, NY CARLSBERG GLYPTOTEK, KOBENHAVN 1984, HENIE-ONSTAD KUNSTSENTRET, OSLO 1984), PUBLIKUJE V EVROPSKÝCH FOTOGRAFICKÝCH ČASOPISECH A JEHO PRÁCE JSOU ZASTOUPENY VE VÝZNAMNÝCH SBÍRKÁCH.
  ZÍSKÁVÁ „KULTURNÍ CENU“ STÁTNÍ KULTURNÍ RADY ŠVÉDSKA VE STOCKHOLMU 1982. V HOLANDSKU VYCHÁZÍ JEHO PRVNÍ FOTOGRAFICKÁ KNIHA „WOMEN“ S BÁSNĚMI JAROSLAVA SEIFERTA.
  NA JAŘE 1990 SE VRACÍ NATRVALO DO PRAHY. MALÁ STRANA A HRADČANY SE STÁVAJÍ HLAVNÍM TÉMATEM JEHO VOLNÉ TVORBY. VE STEJNÉ DOBĚ VZNIKAJÍ DALŠÍ SOUBORY: ZÁTIŠÍ, AKTY A PORTRÉTY.
  VEDLE AUTORSKÝCH VÝSTAV STANISLAV TŮMA DLOUHÁ LÉTA ORGANIZUJE SKUPINOVÉ VÝSTAVY FOTOGRAFŮ A VÝTVARNÍKŮ V ČECHÁCH, ALE I V ZAHRANIČÍ.
  JEHO PRVNÍ VELKÁ SOUHRNNÁ VÝSTAVA V ČESKÉ REPUBLICE SE KONÁ VE VÝSTAVNÍ SÍNI MÁNES NA JAŘE 1994. V PRAZE VYDÁVÁ SVOJÍ DALŠÍ KNIHU „SUBURBIUM PRAGENSE“, OCENĚNOU TITULEM „FOTOGRAFICKÁ PUBLIKACE ROKU 1997“. KNIHA „PRAGER MOTIVE“ ZÍSKALA OCENĚNÍ „NEJLEPŠÍ FOTOGRAFICKÁ PUBLIKACE S TEXTEM“ ZA ROK 2004.
  POSLEDNÍ DŮLEŽITÉ VELKÉ VÝSTAVY TŮMOVÝCH PRACÍ PROBĚHLY V ROCE 2000 V RÁMCI PROJEKTU „PRAHA EVROPSKÉ MĚSTO KULTURY“ NA STAROMĚSTSKÉ RADNICI V KŘÍŽOVÉ CHODBĚ A RYTÍŘSKÉM SÁLE A V ROCE 2006 „PRAŽSKÉ FRAGMENTY“ V MUZEU HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY.
  V POSLEDNÍCH LETECH MINISTERSTVO ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ PROSTŘEDNICTVÍM ČESKÝCH CENTER VYSTAVOVALO TŮMOVY PRÁCE PO CELÉ EVROPĚ – STOCKHOLM, BERLÍN, BUDAPEŠŤ, MOSKVA, VARŠAVA, SOFIE, KUALA LUMPUR…